o nas

untitled-8288 copy

Urban exploration (często skracane do urbex lub UE – eksploracja miejska) – eksploracja zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. Urban exploration jest także często nazywane infiltracją, jednakże panuje opinia, że infiltracja jest bardziej związana z eksploracją czynnych lub niezamieszkanych miejsc. I taką definicję urbexu można znaleźć w odmętach internetów.

A co możemy dodać od siebie?

Chyba tylko tyle, że w tej oficjalnej definicji nikt nie pisze o radości, jaka towarzyszy podczas odwiedzin miejsca opuszczonego. Nikt nie pisze o podnieceniu, kiedy okazuje się, że miejsce nie jest tak łatwo dostępne i trzeba pokombinować z wejściem. I wreszcie o uzależnieniu do zapachu takich miejsc, widoku łuszczącej się farby i pozostawionych sprzętów.
I w końcu to, że w swej brzydocie to najpiękniejszy sposób na spędzenie swojego wolnego czasu.

Fotograficznie dokumentujemy te miejsca i dzielimy się nimi za pomocą tej strony. I tak już kilka lat!

„Miłość do staroci, spraw i przedmiotów przeszłych, dziwne skłonności do zwiedzania miejsc opuszczonych, mniej lub bardziej zniszczonych oraz wielka energia i zapał do podróżowania. Tak w kilkunastu słowach można by podsumować Trójmiejską Grupę Eksploracyjną, z którą spotkaliśmy się w audycji „Sami Sobie”. Są wszędzie tam, gdzie budynki mają swoją historię, czasem grożą zawaleniem, gdzie zawsze potrzebne są latarki i pojawia się spora porcja adrenaliny. 3GE to kilkunastu amatorów fotografowania miejsc niezwykłych. Chcecie ich poznać? Posłuchajcie! Zapraszam Magda Świerczyńska-Dolot, realizacja: Stefan Kotiuk”

oryginał